Strona poświęcona jest firmom, instytucjom, zespołom, które chcą się pokazać i zareklamować.
poniedziałek Luty 26th 2018

Ciekawe strony

Treści własne

Archiwa

Działalność gospodarcza – tak czy nie ?

 

zdjecieee1W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, a założenie działalności gospodarczej to kwestia udania się do urzędu miasta. W skrócie mówiąc – każdy może zadziałać jeśli marzy o pracy „na swoim” i pragnie zdobywać doświadczenie oraz robić to, co jest dla niego naprawdę ważne. Młodzież coraz częściej próbuje stworzyć firmę od podstaw, czując się dumnie, wyjątkowo i zdobywając kolejne szczyty. Są jednak też osoby, które boją się zaryzykować i stają na granicy między lękiem, a pragnieniem zrobienia czegoś dla siebie. Co kieruje młodym człowiekiem, który się boi? Czy Polska i nasz rząd robią wszystko, aby nas zniechęcać? Co myśli człowiek, który słyszy o „aferze taśmowej” oraz braku konsekwencji złych uczynków? Stworzymy coś od zera, będziemy zarabiać….a jeśli nie? Jeśli się nie uda? Jeśli nie dostaniemy dofinansowania? Jeśli konkurs projektów nic nie zmieni?

zdj2Dobrze… mamy jeszcze możliwość uzyskania kredytu. Banki oferują załatwianie wszystkich formalności, ale oczywiście kredyt zostaje nam na długie lata. Pytanie więc jest takie…dlaczego to wszystko jest takie trudne? Czy nie możemy iść do urzędu założyć działalności i mieć pewności, że nic złego nas nie spotka? Zawieszenie działalności powinno być największym problemem w niepowodzeniu firmy, ale my nie tego się boimy. Chcemy zadziałać, ale wciąż zostajemy popychani na dno… dno, które zostało stworzone przez różnego rodzaju instytucje. Mamy wiele wątpliwości, które powodują, że stoimy w miejscu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ZUS, który podcina nam skrzydła. 2 lata małego ZUSu szybko zlecą i co wtedy? Co będzie dalej z naszą firmą? Działalność gospodarcza? Piękna sprawa, nowe doświadczenia, pieniądze, powodzenie – tak sobie wyobrażamy dzisiejszą firmę, ale wciąż przekładamy wizytę w urzędzie…ciekawe dlaczego? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

 

Komentarze czytelników

8 komentarzy do “Działalność gospodarcza – tak czy nie ?”

 1. ~Asia pisze:

  Moim zdaniem nie warto bać się zakładania pierwszej działalności gospodarczej. Mając pomysł na biznes, należy postarać się o dofinansowanie z np. urzędu pracy lub projektów unijnych i zacząć działać. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa daje nam swobodę działania, podejmowania decyzji. A jeśli posiadamy wiedzę z zakresu zarządzania firmą, możemy rozwinąć naszą działalność i być może w przyszłości stanąć na czele wielkiej organizacji.

 2. ~Studentka pisze:

  Pytanie ciekawe i zasadne. Dużo młodych ludzi może odczuwać lęk przed tym,że sobie nie poradzi- moim zdaniem duży w tym błąd szkolnictwa, które zamiast uczyć samodzielnego i kreatywnego myślenia już od najmłodszych lat kierowane jest na mechaniczne powtarzanie mało istotnych w „prawdziwym życiu” informacji. Młodzi ludzie nie są przyzwyczajeni do tworzenia czegoś od podstaw. Dodatkowo zalewa nas fala wątpliwości związanych przede wszystkim z finansami- słowo kredyt przeraża i paraliżuje- za dużo jest wokół przykładów ludzi, którzy zapętlają się w niekończące się pożyczki. Do tego dochodzi również duża konkurencja na rynku pracy i niektóre minusy związane z prowadzeniem własnej działalności takie jak np. brak urlopu wypoczynkowego, stała kontrola nad wszystkim co się dzieje w firmie… czasem łatwiej, mimo swoich marzeń i planów zatrudnić się gdzieś i uniknąć stresu i odpowiedzialności.

 3. ~Kati pisze:

  Założenie i w konsekwencji prowadzenie własnej firmy jest na pewno ciekawym wyzwaniem i inicjatywą, dającą spore możliwości. Samodzielność, konieczność autodyscypliny, poczucie odpowiedzialności za swoje „dziecko” mogą pomóc w przyspieszonym dojrzewaniu. Z drugiej strony rozpoczynanie życia zawodowego w ten sposób ogranicza nieco możliwości rozwoju. Jedyne źródło zdobywania wiedzy i umiejętności to ja sam. Brak kontaktu z osobami bardziej doświadczonymi, brak możliwości stopniowego dochodzenia do coraz większej sprawności w swojej dziedzinie może z czasem doprowadzić do tego, że cały projekt nie będzie już tak atrakcyjny, jak na początku się wydawało.

 4. ~tzi pisze:

  najgorszy jest brak rynków zbytu na gotowe już produkty , albo przestępcze nieuczciwej konkurencji .

 5. ~Marta pisze:

  Jeśli ktoś ma pomysł to nie powinien bać się pożyczki, kredytu czy innych wspomnianych przeszkód. Osoba, która ma pomysł, powinna go realizować. Do odważnych świat należy i warto o tym pamiętać. W obecnych czasach znalezienie niszy nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się to wydawać. Działalność gospodarcza może się okazać najlepszą drogą do pełnego radości życia i spełnienia marzeń. Nie powinniśmy pozwolić na to, żeby drobne przeciwności podcięły nam skrzydła, prawda?

 6. ~milena pisze:

  Prowadzenie firmy w naszym kraju to duże wyzwanie. Osobiście znam wielu ludzi, którzy próbowali zacząć coś na własną rękę. Mała gastronomia, projektowanie ulotek i plakatów, wnętrza, szkolenia bhp… Niestety, w wiekszości przypadków nie udało się. Może za szybko się poddawali? Może sami nie wierzyli w swój sukces? Moim zdaniem podstawowym problemem jest pozyskiwanie klientów. Firmy, które istnieją przez dłuższy czas, wyrobiły sobie już pewne miejsce na rynku. Założenie nowej firmy to nie tylko zus, formalności, urzędy ale także kreowanie własnego wizerunku. Warto, aby ten wizerunek był kształtowany na dłuższy czas przed rozpoczęciem własnej działalności, a wtedy szansa sukcesu będzie o wiele większa. Ważne jest też, aby nie iść ślepo przed siebie i nie wybierać branży tylko dlatego, że wszyscy mówią, ze jest opłacalna. Pasja to podstawa. Osoba, która uwielbia gotować, a wśród przyjaciół, rodziny ma ogromną ilość zwolenników swojej kuchni zakładając swoją restaurację będzie miała już na start klientów, którzy będą ją polecać następnym osobom. Firma powinna się wiązać z pasją i zaangażowaniem, a wtedy osiągnięcie sukcesu będzie o wiele łatwiejsze.

 7. ~Karolina pisze:

  Moim zdaniem nie powinniśmy się bać zakładania własnej działalności. To że takie instytucje jak ZUS są dla przedsiębiorcy postrachem, a roboty papierkowej jest co nie miara nie powinno zniechęcać do działania osoby, która ma wyznaczony swój własny cel. Właśnie uporanie się z tymi wszystkimi przeciwnościami i dotarcie do celu daje nam prawdziwą satysfakcje. Sama znam wiele przypadków, gdzie założenie własnej działalności było strzałem w dziesiątkę. Wtedy wszystko co robimy, robimy dla siebie i możemy śmiało stwierdzić że ‚mamy swoje życie w własnych rękach’. ;)

 8. ~Katarzyna pisze:

  Coraz częściej słyszy się o młodych ludziach, którym udało się odnieść sukces dzięki własnej działalności gospodarczej, podjęciu ryzyka i wstrzeleniu się w potrzeby rynku. Z pewnością takie przykłady będą się mnożyć, głównie za pomocą reklamy w sieci, na portalach społecznościowych – obecnie jest dużo łatwiej dotrzeć do potencjalnego klienta. Możliwe, że dlatego ludzie z większą chęcią angażują się w realizowanie własnych projektów.
  Istotne też jest znalezienie pewnej niszy, która jeszcze nie została zapełniona przez konkurencję. Nawet jeśli takowa się pojawi, to z reguły i tak najpierw wyróżniany jest pionier w danej dziedzinie. Warto zatem próbować swoich sił we własnym biznesie, bo to może nasze firmy będą za jakiś czas kojarzone z sukcesem :)

Komentuj